ČP Prostějov 2011 v podání závodníků domácího SCM

12.6.2011

Prostějov, 10.-12.6.2011

Domácí závod Českého poháru mládeže v neděli předčasně ukončil vytrvalý déšť. Přesto byly tyto třídenní závody výbornou sportovní podívanou. Celý víkend vládlo slunečné až polojasné počasí s příjemnou teplotou okolo 24°C, což ocenili nejen závodníci, kteří se mohli po fyzické zátěži vychladit, ale i diváci. V pátek po poledni odstartovali sprinteři závod na 200m s letmým startem a sprint. Z domácích borců se do finálových jízd probojoval pouze junior Robin Wagner, který zdolal své soupeře a zvítězil před druhým Davidem Sojkou a třetím Jakubem Vývodou (oba Dukla Brno). Mezi dívkami se prosadily žákyně Kristýna Mráčková (SKC), Hana Heřmanovská (TJ Uničov) a kadetka Pavlína Bartošová (rovněž z Uničova), která ovšem startovala mimořádně o kategorii výše - s juniorkami a ženami. Kristýna si dojela pro 4. místo, zatímco Hana bojovala o nejvyšší př

Sprinterské odpoledne pokračovalo sprintem družstev. Naši závodníci Martin Šmída a Vlastimil Čech doplnění o Martina Kubeše z Kyjova dojeli na 4. místě s časem 38,575. Druhé "domácí" družstvo ve složení Tomáš Fláma, Jiří Valigura (oba TJ Uničov) a prostějovský Daniel Chytil skončilo na místě šestém a bylo o sekundu pomalejší, tedy 39,578. Dívčí družstva pak ovládla dvojice Hana Heřmanovská a Kristýna Mráčková (27,913), následovaná olomouckými dvojčaty - Sára a Ema Kaňkovské (MAPEI Cyklo Kaňkovský) s časem 28,083s.

Závěr pátečního programu byl ve znamení závodů na 500m a 1km. Mezi žáky se v závodě na 500m protlačil na 7. místo Vlastimil Čech s časem 41,830, na 9. místě pak dojel Martin Šmída. Mezi žákyněmi si pro další druhé místo dojela Hana Heřmanovská a bronzovou příčku obsadila Sára Kaňkovská. Juniorský kilometr skončil z pohledu domácích nejen závodníků, ale i diváků, poněkud fiaskem, když favorizovaný Robin Wagner nedopatřením vypustil posledních 100m závodu, což ho stálo vítězství, přesto však se svým časem 1:09,880 dosáhl na 2. místo za Jakubem Vývodou (1:09,474). Přitom 100m před páskou měl Robin čas 1:01,300. Výsledný čas se tak mohl pohybovat snad i pod minutou a 7 sekundami.

Sobota byla zahájena keirinem, juniorský závod vyhrál Jakub Vývoda následovaný Robinem Wagnerem. To bylo ze sprinterských disciplín vše a volně se přešlo na stíhací jízdy. Z domácích žáků se opět jako nejlepší ukázal Vlastimil Čech s časem 2:44,803, což stačilo na 10. místo. O dvě místa níže dojel do cíle Martin Šmída 2:46,862. Za zmínku též stojí 16. místo Daniela Chytila, který 2km zajel za 2:50,150. Kadetskou kategorii suverénně vyhrál Tomáš Heřmanovský (2:15,635), který ve finále porazil Petra Fialu z MAPEI Cyklo Kaňkovský. Další "medailové" umístění mířilo mezi žačky, Kristýna Mráčková si vyzávodila 3. místo v čase 2:53,130 a další stříbro patřilo Pavlíně Bartošové v kategorii kadetek.

V podvečer byla na programu série bodovacích závodů, s 45 body se s téměř dvojnásobným ziskem bodů probojoval na zlatý stupínek Tomáš Heřmanovský, na 6. místě dojel Petr Fiala

Poslední závodní den, v neděli, se v 10:00 postavili na start bodovačky, která byla součástí omnia, žáci. V tomto omniu si vedl dobře Martin Šmída, když v konečném bodování obsadil 8. místo ve skupině A. Do této skupiny se dostal i Daniel Chytil a celkově se umístil na pěkném 15. místě. Ve skupině B dominoval Vlastimil Čech, který všechny závody vyhrál, ovšem celkově to znamená 17. místo. Na 3. místě sk. B dojel rovněž domácí Dominik Bušina.

Dívkám se bohužel při třetí části omnia, hladkém závodu na 10 kol nevyhnul pád, do kterého se přimíchaly mimojiné i Hana Heřmanovská a Kristýna Mráčková. Pro Kristýnu závod kvůli zranění skončil, Hana se ještě do soupeření o místa vrátila. Ve výsledku z toho bylo pro uničovské závodnice 3. místo Pavlíny Bartošové a 4. místo právě pro Hanu. Smůlu na pád měl i uničovský junior Jan Urbášek, který se střetl s druhým závodíkem již při rozjíždění a musel být ošetřen v nemocnici.

Mimo omnia se mezitím závodilo i ve stíhačkách družstev. Mix kadetských závodníků SCM Prostějov - Tomáš Heřmanovský, Petr Fiala a Matouš Hynek (MAPEI) s příbramským Nicolasem Pietrulou dosáhl ve finále nejrychlejšího času 3:44,537 a porazili tak družstvo TJ Kovo Praha.

Po odpolední přestávce se stihl odjet pouze závod žáků skupiny B, načež se z nebe spustil déšť, což znamenalo ukončení závodů. Na plánovaný madison se tak již nedostalo.

Rozhodně tedy bylo na co koukat a doufáme, že se stejně dobrou podívanou poskytne i cyklistická část Olympiády dětí a mládeže, která na prostějovském velodromu startuje již ve středu 22.6. Ve čtvrtek odpoledne se navíc jede časovka z Prostějova do Výšovic přes Určice a v pátek proběhne na náměstí TGM kritérium. Tímto Vás zároveň na tuto akci zveme.