Devětadvacetiletý britský cyklista, závodník belgického týmu Etixx-Quick step, jedna z největších hvězd silniční cyklistiky, nejen cyklističtí znalci však ví, že tento rodák z ostrova Man má na kontě i dva tituly mistra světa z dráhy. Tyto získal v disciplíně madison v letech 2005 a 2008 (nejprve s Robertem Haylesem, následně i s Bradley Wigginsem). V současné době je však považován za ortodoxního silničáře, sprintera nejvyšších kvalit. Dvacet pět vítězných etap na Tour de France, patnáct vítězných na Giro d´Italia, tři na Vuelta a Espaňa, vítězství v monumentu Milán – San Remo, ale především zisk duhového trikotu v silničním závodě jednotlivců v Kodani v roce 2011 hovoří za vše.
Přestože ale „Cav" již pod pěti kruhy startoval (OH v Pekingu v roce 2008, madison, ve dvojici s Bradley Wigginsem, dále pak o čtyři roky později v Londýně, to již v silničním závodě jednotlivců), tak úspěchu nedosáhl, a jeho touha po olympijském úspěchu stále čeká naplnění. Myšlenka vrátit se vrátit se na cyklistický ovál a dosáhnout olympijského úspěchu právě v některé z dráhových disciplín se u Cavendishe zrodila zřejmě už v na OH v Londýně, kde byl téměř nepřetržitě viděn v hledišti olympijského velodromu, přičemž se nechal slyšet, že by se ještě jednou na olympiádu vrátil, ale tentokrát jako dráhař. Oproti Pekingu však výrazným způsobem doznala změn skladba dráhových olympijských disciplín (právě madison byl s programu vyřazen), a tak největší šancí je nyní pro Cavendishe je omnium. Cesta je však složitá, nutné je posbírat body do ratingu UCI v omniu, pomocí nich se kvalifikovat na Světové poháry, následně i na MS. Ani tento výjimečný Brit není výjimkou, aby vůbec mohl o startu v Riu de Janiero uvažovat, body musí zkrátka někde získat.
Na právě proběhnuvších šestidenních v Berlíně byl Jiří Mikšík (český trenér v Rakouských službách) osloven Heiko Salzwedelem (trenérem britských dráhařů), zda-li neví o nějakých závodech ve Vídni v termínu 1. srpen až 15. září. A poněvadž v tomto termínu nejsou ve Vídni žádné závody, nabídl Jiří Mikšík svému britskému kolegovi alternativu v podobě startu na GP Prostějov –Memoriálu Otmara Malečka, který se bude konat v termínu 27.- 28. srpen 2015. Jelikož v Berlíně startovali i naši cyklisté v doprovodu trenéra Michala Mráčka, který je současně i ředitelem prostějovského mítinku, tak bylo otázkou několika desítek minut, aby jednání trojice Salzwedel – Mikšík – Mráček dospělo k ujednání, že pokud nedojde k něčemu nepředvídatelnému, tak uvidíme tohoto britského fenoména závodit na prostějovském velodromu.
V letošním roce slaví prostějovská cyklistika 130 let od svého založení, součástí oslav tohoto jubilea bude i tradiční domácí grand prix, kde bychom chtěli vidět nejen Marka Cavendishe, ale také Philipa Njisane z Trinidadu a Tobaga, který se stal hvězdou loňského ročníku závodu, dodává Michal Mráček, který bude ředitelem závodu i v letošním roce.